Preuzmite najnoviji softver za sečenje na svim Mimaki katerima i CNC mašinama koji je kompatibilan sa CorelDraw X5 i Illustrator CS5.
Naziv:
FineCut8 for CorelDRAWVer8.0, za CorelDraw 11/X2/X3/X4/X5
OS:
Windows 2000
Windows XP(32bit)
Windows Vista(32/64bit)
Windows 7(32/64bit)
Naziv:
FineCut8 for Illustrator Ver8.0.5, za Adobe Illustrator 8.0.1/9/10/CS/CS2/CS3/CS4/CS5
OS:
Windows 2000
Windows XP(32bit)
Windows Vista(32/64bit)
Windows 7(32/64bit)
Softver za štampu sa Mimaki štampačim Raster Link možete nadograditi potpuno besplatno, tj. uraditi update, na sledeći način:
Start-All Programs-Raster Link-Update
Na ovaj način možete nadograditi RasterLink 4 na RasterLink 5, najnoviju verziju softvera za Mimaki šrampače.
Takođe možete preuzeti najnovije ICC profile potpuno besplatno. Na ovaj način Mimaki obezbeđuje punu podršku za korišćenje ICC profila.
ICC profileBS3, kao i BS2 boja je Mimaki original boja. Pored toga što je izuzetno pristupačna po ceni, postiže se i brzo vreme sušenja, tako da nema ‘’bleeding’’ efekta. Kao i svi original Mimaki kertridži, boja je spakovana u aluminijumsko pakovanje pa kao rezultat imamo visok kvalitet i dugo trajanje kertridža. Gamut za BS3 boje je gotovo isti kao I za SS21.
Za konverziju na Mimaki BS3 boju treba znati sledeće:
- BS2 i BS3 boja su kompatibilne i mogu se koristiti na istoj mašini
- uraditi upgrade firmware, uz podršku naše servisne službe
Štampa širokog formata?
Primenjuje se za spoljnu i unutrašnju reklamu, idealna je kako za izradu nalepnica, tako i za izradu bilborda, tabla, putokaza, autografike, rashladnih vitrina itd. Material za štampu može da bude baner, samolepljiva folija, zastava. Takva štampa je postojna na uticaje spoljnih faktora (prašina, blato, voda, ultraljubičasti zraci). Štampa ne gubi boju na suncu ni pod uticajem vremena (obično do 3 godine).
Kada se koristi rezolucija: 360 ,540 ,720 ili 1440dpi i u kom cilju?
Mala rezolucija štampe često je zgodna...
Štampa širokog formata?
Primenjuje se za spoljnu i unutrašnju reklamu, idealna je kako za izradu nalepnica, tako i za izradu bilborda, tabla, putokaza, autografike, rashladnih vitrina itd. Material za štampu može da bude baner, samolepljiva folija, zastava. Takva štampa je postojna na uticaje spoljnih faktora (prašina, blato, voda, ultraljubičasti zraci). Štampa ne gubi boju na suncu ni pod uticajem vremena (obično do 3 godine).
Kada se koristi rezolucija: 360 ,540 ,720 ili 1440dpi i u kom cilju?
Mala rezolucija štampe često je zgodna i ekonomična za štampu postera i bilborda velikog formata,koji se gledaju sa velikog rastojanja, pa samim tim nisu potrebni kvalitetni sitni detalji.Velika rezolucija i kvalitet je potreban pri štampi realnih postera manjeg formata koji se razgledaju sa udaljine oko 1 metar. Ovde takođe treba znati da što je fajl veći to je duže vreme njegove obrade.
Šta je sublimaciona štampa ?
Sublimaciona štampa je proces nanošenja aplikacije(slike) na tkaninu. Omogućava da se dobije visok nanos boje i visok kvalitet štampe. Postoje 2 načina sublimacione štampe na tekstilu:
1.Štampa sublimacionim bojama na transfer papir, pa posle toga prenos na tkaninu.
2.Direktna štampa sublimacionim bojama na tkaninu pa posle toga sušenje putem kalandre.
Sublimaciona štampa je moguća iskljucivo na sintetičkom materialu.
Šta je termotransfer ?
Nanos aplikacije na tekstil pomoću specijalnog materiala.
Ova metoda ostaje popularna zato što za razliku od mnogih drugih tu se dobija najtrajnija slika. Samo uz pomoć termo prenosa je moguće dobiti rezultat koji se može osetiti rukom (mat ili sjajan flok).
Takođe postoji 2 metda nanosa aplikacije na material:
1.Isecanje kolornog materiala katerom, pa prenos termopresom na material.
2.Direktna štampa na transfer materialu, pa prenos na tkaninu.
Šta je Damper ?
Damper(nastalo od nemačke reci Dampfer-prigušivač) je uređaj za suzbijanje mehaničkog talasanja boje u mašini pri radu.Primenjuje se na širokoformatne štampače, kao uređaj za dostavu boje u glavu.
Dakle, damper je uređaj za dostavu boje u glavu, tačnije on se stavlja između glave i sitema snabdevanja bojom. Na svim štampačima velikog formata sistem dostave boje (iz kertridža u glavu) funkcioniše sa promenljivom količinom boje u crevima, pa samim tim pomeranjem mašine u toku rada dolazi do savijanaja i otpuštanja creva i količina boje koja se nalazi u njima nije uvek ista. Damper pomoču elastične membrane kontroliše količinu boje koja dolazi u glavu. Na većini mašina glave su postavljene nešto više od nivoa kertridža da bi se višak boje vraćao nazad. Treća funkcija dampera je filtracija boje i zaštita glave od nečistoće.
Format fajla (datoteke) ?
Pogodni formati za štampu:
~TIFF( U CMYK varianti )
~PSD( U CMYK varianti) PhotoShop
~EPS ( U CMYK varianti) Illustrator
~CDR (U CMYK varianti) CorelDraw
Objekti rasterske grafike moraju biti u CMYK sistemu boja.
Rezolucije rasterske grafike ( razmera je 1:1) ?
Za štampu slike veće od 3.0x6.0m ...........od 50-150dpi
Za štampu slike od 3.0x6.0m ...................od 50-200dpi
Za štampu City formata od 1.2x1.8m ........od 75-300dpi
Za štampu manjeg formata se preporučuje rezolucija od 150-300dpi (ali ne i veća).
Uslovi za vektorsku grafiku ?
Sve slike u vektorskom obliku moraju biti pretvorene u krive a razmera može biti do 1:10. Ako je priprema napravljena u CoreluDraw-u eksportujte je u TIFF ili EPS.
Koliko boje dobijaš u kertridžu za JV5 i šta znači izraz dupli kertridž ?
U jednom kertridžu se nalazi 440ml boje, ali u štampač JV5 se istovremeno stavlja od 2 do 4 ketridža iste boje. Za vreme štampe, ako u kertridžu koji se trenutno koristi nestaje boje, sistem UISS (kontrola boje u kertridžu) automatski se prebacuje na sledeći kertridž, pa na sledeći i tako dalje.
Zašto ne može da se štampa punom širinom štampača ?
Svi štampači, pa i Mimaki imaju ograničenja po širini štampe koja su uslovljena njihovim Firmwerom. Nova verzije Frimwera 2.0 ukida ograničenja za Mimaki štampače i tako dozvoljava štampu punom širinom.
Može li se smanjiti uticaj neprijatnog mirisa solventa na operatera?
Boje za Mimaki se razlikuju od drugih boja, jer je slabijeg mirisa. Još jedna prednost Mimakija je zatvorena konstrukcija koja sprečava neprijaten mirise da dospeju u kontakt sa operaterom. Radna površina se zatvara providnim poklopcem, a post grejač specijalnim platnom. U svakoj zoni je predviđen i specijalni usisivač preseka 100mm koj služi za odvod neprijatnog mirisa.
Pri štampi na štampačima Mimaki pojavljuju se bele tačke. U čemu je problem?
Ovaj problem se javlja u sledećim situacijama:
~Prljav ili vlažan material
~Mala temperatura grejača pa boja ne stiže da se osuši
~U profilu je postavljen jako veliki nanos boje.
U čemu je razlika između JV5 160s i JV5 320s ?
JV5-160s i JV5-320s pripadaju istom modelu JV5 pa samim tim tehnologija je u njima ista. Razlika je jedino u širini štampe i uredjaju za odmotavanje i namotavanje materijala u rolni. Na JV5-320s je postavljen dosta jači i izdržljiviji uredjaj za namotavanje zbog težine rolne koju nosi, do 130kg.
Na kojoj se visini, na štampaču Mimaki JV33, nalazi glava. Da li postoji sistem za podizanje glave i kolika sme da bude debljina materiala ?
Debljina materiala ne bi trebala da bude veća od 1mm. Postoji sistem za podizanje glave na 2mm i 3mm. Za sublimacionu štampu visina treba da bude veća od 4mm. Sve ovo podešava inženjer koji instalira mašinu.
U čemu je razlika između štampača JV5 i JV33 ?
Štampač JV33 ima samo jednu štampajuću glavu a JV5 četiri, zato brzina štampe kod JV5 skoro da je 4 puta veća. Za razliku od JV5, JV33 ne poseduje automatsku lasersku kontrolu nozli i automatsko podizanje i spuštanje glave.
JV33 kao i JV5 poseduje automatsku kontrolu ketridža UISS ali rad tog sistema je moguć isključivo za četvorobojnu štampu.
Mimaki JV5 postiže brzinu štampe od 40 kvadratnih metara na sat, kako ?
Tako velika brzina štampe se dobija zahvaljujući novim štampajućim glavama sa tehnologijom promenljive kolicine boje. Svaka glava ima 8 redova, a svaki red po 180 nozli.
Glave, kojih u ovom slučaju ima 4, su postavljene tako da se u jednom prolazu dobije korak od 4 inča.
Preporučena konfiguracija računara potrebna za rad sa štampačima velikog formata se posebno propisuje. U tabeli ispod možete videti konfiguraciju koju bi trebalo da imate da bi vaš štampač primao podatke, od računara, potrebnom brzinom, bez zastoja.
Tehničke karakteristike | |
Operativni sistem | Windows XP Professional SP2 |
Procesor | Core 2 Duo E4300 (2.0 GHz) ili više |
Memorija | 1GB ili više |
Hard disk | 80GB ili više, Serial ATA II preporučeno |
Optički drajv | DVD-ROM |
USB | USB 2.0 |
USB kabal | USB 2.0 kabal dužine 5m |
*Firewire kabal | Firewire card VIA Chipset, ili NEC Chipset |
*Firewire kabal potreban samo ukoliko imate štampač Mimaki JV3, JV22 ili JV4.
{/tabs}